Dėdės Romo-Čiukčios Buriavimo archyvas. Byla Nr.2foto www.minija.com

Taigi pratarmė. Dėkingas už visus atsiliepimus ir, paklausęs D.Gerasimavičiaus „Bitlo“ raginimų, pasiryžau papasakot dar porą istorijų. Tai bus pasakojimai ne apie buriavimo praktiką ir teoriją (apie tai ir taip daug parašė tokie gerbiami ponai kaip D.Bondas,J.Proktoras, K.A.Kolsas ir, žinoma, didysis navigacijos guru A.Dovydėnas…) Jos abi skirtingos, bet tuo pačiu ir kažkuo panašios, kaip, beje, ir visi buriuotojų pasakojimai.

Istorija No.2. TRYS TANKISTAI IR ŠUO

Sušokom i „Galvę“ vos Linas spėjo mandatinę praeiti. 1-as etapas: Klaipėda – Nida – Pilypas – Zelenogradskas (Krancas). Vėjas nordas, 5-6 m/s, sukinėjasi ~5o tai į vieną, tai į kitą pusę. Rasytės traverze ima temti. Aš su Saulium ant bako, Linas ir Jonas – sėdi kokpite. Tiesa, pamiršau apie įgulą, tai: Linas, Jonas, Saulius Tamkvaičiai ir aš, dar visai „žalias“ kreiseristas – Čiukčia…

http://www.ve.lt/galery/2009-05-14/ke12-4_.jpg

Saulius Tamkvaitis už prezidento Valdo Adamkaus nugaros JAV.

http://www.ostmarina.info/files/MR_1996_2_didele.jpg

Teksto autorius “Poilsio akimirka”

http://www.audra.lt/lbs/KMR37%20Lino%20nuotrauku%20bankas/IMG_1525%20copy.jpg

Linas Tamkvaitis “KMR” regatos apdovanojimų metu

>p6200828.jpg

Jonis Tamkvaitis kairėje

 

Keliuosi, noriu nueiti į vidų pro kokpitą. Saulius moko: “Lysk pro forliuką, nesimaišyk ten kapitonams po kojom ir ant akių, karteryje ir taip kokpitas mažas. Ant borto sėdėk taip, kad neužstotum vairininkui akiračio. Niekad nesėdėk ant rubkės!!!* Sėdėk – gulėk ant denio toje vietoje, kur jachtai maždaug yra būringumo centro apačia (karteryje tai bus maždaug palei vantus). „Štilio metu išvis įgulai ne vieta viršuje, visi marš į būdą, kad kuo mažiau sudarytumėt visokių turbulencijų“ antrina jam Linas. Žinoma, pilnais kursais karteris „velka vandenį“ jei visi sėdės gale, todėl geriau būti ant bako, bet ir vėl – viską reikia daryti su protu. Mes su tavim esam denio darbininkai – mūsų teritorija tai bakas ir palei stiebą. Visos burės, išskyrus grotą, šotai, falai, vienžodžiu judantis takelažas yra mūsų. Klausau ir kraunuos į galvą.

Turiu pasakyti, kad „Galvėje“ tvarka buvo tokia: vairininkas kokpite būdavo vienas. Jam kaip Kuveito šeichui iš būdos paduodamas maistas, gėrimai ir pridegtos! cigaretės.Per vendus į kokpitą įšokdavo tik vienas, apsukti šotus aplink gerves (kaip „FD“ šotai eidavo ratu, t.y. be galų). Po laivą reik ne lakstyt, o vaikščioti „kaip katinėliui“. Buriuotojai supras ką aš turiu galvoje.

Taigi pravažiuojam Šarkuvą. Horizonte matosi Kranco pašvaistė. Finišuojam. Naktis. Įplaukti į dumblėtą, siaurą, 3 metrų aukščio nendrėm apžėlusį kanalą vedantį į miestą -nesiryžtam, lauksim ryto. Metam geležį.

Saulius pripompuoja puodelį vandens, visiems, paskutinis… apie maistą – nekalbam – jo nėra! Gaunam visi po gurkšnelį. Linas sako: „Gerai būtų dabar ko nors saldaus“. Saulius: „Galiu tik pasiūlyti pasibučiuoti, broli“.

Ryte įplaukiam į kanalą ir švartuojamės mažame uostelyje. Einam į miestą. Susitinkam Baobabą (Liną Baublį) jau grįžtantį iš vienintelio mieste alubario, kuris kaip koks betoninis dzotas stūkso ant pat jūros kranto, pakibęs virš pliažo. Baobabas eina išdidžiai, atlošęs galvą kaip pianistas. Nesisveikina. Labas, Linai. Truputį palenkia galvą, pramerkia akis, išsižioja, o ten puta, alaus puta. Prisipildęs bakus, kad net krūminiai dantys apsemti. „Šerišo“ pririjo“, – pavydžiai sako Saulius spartindamas žingsnį. Taip, tais laikais Rusijoje (Prūsijoje?) būdavo čekiško, vokiško alaus. Praeina dar keli mūsiškiai, kada ir kas gi praeis tau nieko nepasakęs gero? NIEKAD! Girdžiu: “Galvijai į knygyną eina”, kitas: “Trys tankistai ir šuva”.

Į knygyną, tarp kitko, PASKUI (po “Šerišo”) irgi buvom nuėję, nes tais laikais Rusijoj-Prūsijoj galėdavai gauti ne tik čekiško alaus, bet ir knygų apie buriavimą.

*Kam neaiškūs buriuotojiški terminai prašau skaityti: R.NAKAS, B.STUNDŽA „JŪRINIAI ĮVARDAI??“ 1992 m. Toronto, D.PALUKAITIS „BURIAVIMAS (aiškinamasis terminų žodynas)“ 1993 m. Kaunas. O dar geriau kreiptis į mano draugą „Bitlą“, S/Y „TOJANA“ kapitoną, jis tai jau tikrai paaiškins.

P.S. Nors kartais įdomu vietoj iliuminatorius, kambuzas, rundukas pasakyti fortkė, virtuvė, spinta,…

Dėdė Romas

Vilnius 2010.03.06