buriavimas suvalkijoje

Sausio 17 d. Marijampolės kraštotyros muziejaus Saulėračio galerijoje (Vytauto g. 31, Marijampolė) pristatyta paroda „Pirmosios Lietuvos (ir Sūduvos) burės”. Ji tikrai daugelį nustebino: „Taigi negali būti, kad runkelių krašte plevėsavo ir mariose burės…”

Tai pirmoji šių metų paroda „Saulėračio” galerijoje, tarsi atverianti kelią kitiems neei­linių (2012-ieji paskelbti Muziejų metais) metų renginiams.

Į parodą iš Klaipėdos Jūrų muziejaus atvežta keletas eksponatų, parodančių Lietuvos būriavimo istoriją, menančią 90 gyvavimo metų: burlaivių nuotraukos, brėžiniai, aprašymai ir kelionių maršrutai… Prieš 90 metų (1921 m. kovo 3 d.) į Klaipėdos uostą įplaukė motorinis burlaivis „Jūratė” – pirmas Lietuvos, neseniai tapusios nepriklausoma valstybe, prekybos laivas. O prieš 85 metus (1926 m. rudenį) į pirmąją buriuotojų kelionę – jūra iki Liepojos – iš­plaukė pirmasis 1923-1924 metais Kaune ir Klaipėdoje įkurtos jūrų skautų draugijos burinis laivas „Bu­dys”. Budžiais buvo vadinami jūrų skautai – jiems šūkį „Budėk!” pasiūlė Vydūnas… Šių dviejų laivų bei „Kastyčio” burės simbolizavo Lietuvos kaip valstybės, o ypač – inteligentijos, jaunimo, ryžtą turėti laisvą priėjimą prie jūros, kaip sava­rankiškumo, stiprybės patvirtinimą bei ateities perspektyvas.

 

Daugelio nuotraukų pristatymas marijampoliečius ypač džiugino: prieš 40 metų, užtvenkus Šešupę (1971 m. rugpjūčio 19 d.), iš karto atsirado ir burės. O tuo pat metu kūrėsi ir buriuotojų klubas, vėliau pradėti gaminti burlaiviai.

 

Genadijus Draskinis, Albertas Drešeris ir Rimantas Do­vydaitis – šios trys pavardės visada minimos, kai kalbama apie buria­vimo istoriją Marijampolėje. Ilgametis buriuotojų vadas R.Dovydaitis pristatė savo atsiminimų apybraižą apie klubo kūrimąsi, pirmuosius burlaivių žygius ir bendražygius.

Paroda veiks iki vasario 16 d., tad susidomėjusius kviečiame užsukti ir susipažinti su Lietuvos ir Sūduvos buriavimo istorija.

Birutės Kurtinaitienės fotoreportažas.

www.suduvosgidas.lt

 

Linkime , ir ateityje, kuo daugiau suvaldytų burių šiam kraštui…

Būtų gražu , šią parodėlę ar jos pristatymą pamatyti ir sostinėje “pokalbių apie buriavimą” metu…