POKALBIŲ SEZONAS PRASIDEDA

http://manominteles.blogas.lt/files/2013/10/veju.jpg

Pokalbių apie buriavimą sezoną ketvirtadieniais po Baltuoju Tiltu pradedame.

Tomas Staniulis pristatys savo knygą ” Vėjų valdovas”

Visų laukiame Lapkričio  7 d. 18,30  “GLUCK” klube po Baltuoju tiltu

Štai ką nuguglinau apie knygą:

Renesansiškai barokiškos paslaptys  XXI amžiaus Lietuvoje

 

Tomas Staniulis. Vėjų valdovas. 7000 jūrmylių M. K. Radvilos Našlaitėlio keliais. — Vilnius: Versus aureus, 2013.

Manau, kad su mano mintimi, jog apie garsius ir įdomius XVI –XVII amžiaus lietuvius visuomenė žino labai mažai, sutiks dauguma šios apžvalgos skaitytojų. Galbūt lietuvių ir nenustebintų tokios pavardės kaip Sapiegos, Chotkevičiai, Radvilos, bet ką apie šių giminių konkrečius atstovus daugiau papasakotų? Istorinės žinios, sausi faktai nugrimzta į praeitį, kartu nusineša ir žmonių konkrečius darbus. Pavardės lieka tik negyvais stabais. O kam įdomūs stabai?

Pamąstoma šiandien apie įdomius žmonės, autoritetus, skeptikai gūžteli pečiais – ar tokių Lietuvoje rasime? O  pastaruoju metu vis nerimsta kalbos apie tautinės tapatybės paieškas, o kartais net švysteli bauginančios kalbos apie tautinio/ patriotinio auklėjimo pamokėles. Sakau bauginančios, nes neįsivaizduoju nieko siaubingesnio už dar vieną papildomą pamoką jau ir taip įtemptoje mokinuko dienotvarkėje. Antipatriotizmas tokiu atveju, na sakykim beveik, garantuotas. Tai kaip atgimti? Kaip rasti šviesių istorinių asmenybių?

Geriausia paieškos sistema – gyvoji istorija. Tokios istorijos pavyzdžiu laikyčiau T. Staniulio knygą „Vėjų valdovas“. Knyga tik rezultatas to, kas vyko 2009-2011 metais. Grupė entuziastų buriuotojų nutarė pakeliauti Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio keliais. To paties, kuris prieš kelis šimtmečius keliavo į Jeruzalę ir paskui parašė knygą „Kelionė Jeruzalėn“. Kas buvo šis žmogus? Kodėl jis keliavo? Kokios jo gyvenimo paslaptys ir akivaizdūs laimėjimai? Į šiuo klausimus knygos autorius bando atsakyti ir tyrinėdamas istorinius šaltinius, ir jūroje diskutuodamas su bendrakeleiviais. Šios diskusijos įtraukia kiekvieną atrasti savąjį Radvilą Našlaitėlį ir susikurti jo paveikslą.

Kelionė paslaptingojo Lietuvos piligrimo Radvilos Našlaitėlio pėdomis leidžia pamatyti įvairių šalių kultūrinius išskirtinumus.  Jais autorius T. Staniulis dalijasi žaismingai supindamas geografinius faktus su kasdienybės filosofija. Kitaip pamatyti pasaulį paskatina ir tiesioginė akistata su jūros vėjais, kurie ne kartą keliautojams priminė barokiškąjį Memento mori (autorius supažindina ir su labai neromantiškomis vėjų pusėmis). Visgi pamatyti ir perskaityti – ne tas pats, bet bent jau tekstinis priartėjimas prie kultūros pažinimo gali išjudinti ir ateities kelionei. Bandymas pamatyti pasaulį Radvilo Našlaitėlio ir XXI amžiaus keliautojų akimis – jau mažytis nuotykis.

Keliavimas žymių žmonių keliais visada atgaivina istoriją, suteikia jų gyvenimo istorijoms aiškumo ir prideda šiek tiek paslapties. Tik ta paslaptis neliūdina, nes ji uždega vis ieškoti, nerimti, galų gale kiekvienai tikrai asmenybei reikia palikti ir savų nepaaiškinamų legendų.

„Vėjų valdovas“ – geriausia patriotiškumo pamoka, tapatybės (tiek asmeniškosios, tiek tautinės) susivokimas. Tiesioginis patiems keliautojams, krislelis  – skaitytojams. Ekspedicijos dalyviai nenuvilia tų, kurie niekaip neprisiverčia paimti į rankas knygos. Jiems sukurtas vaizdinis puslapis ( www.facebook.com/VejuValdovas). Žinoma, šis puslapis džiugina ir knygos skaitytojus, kurie virtualiai yra įtraukiami į keliones.

Tad ta paslaptingoji Mikalojaus Kristupo Radvilos Našlaitėlio asmenybė, išaugusi iš Lietuvos Renesanso humanistinių idėjų, subrendusi piligriminei kelionei į Jeruzalę kviečia ir po 430 metų jungtis ir skaityti knygą „Vėjų valdovas“ keliautojus, istorikus, literatus, moksleivius…  Visus ieškančius gero vėjo prasmingam laisvalaikiui.